Hyalurón – molekula krásy a mladosti
Kyselina hyalurónová je v posledných rokoch veľmi populárnou a účinnou prísadou do kozmetických produktov. Hoci jej názov je pre mnohých trochu krkolomný, skloňujeme ju vo všetkých pádoch a stala sa akýmsi novodobým elixírom pre udržanie krásnej a mladej pleti bez vrások. V čom spočíva jej sila?
Odkiaľ sa vzala kyselina hyalurónová? A prečo ju má kozmetický priemysel tak rád?
Bola objavená pomerne nedávno v rámci medicínskeho výskumu. A pretože sa ukázalo, že by sa mohla stať silným bojovníkom proti vráskam, stala sa okamžite miláčikom kozmetického priemyslu.
ČO JE KYSELINA HYALURÓNOVÁ A AKO SA ZÍSKAVA
Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou našich tkanív. Rečou chemikov sa jedná glykosaminoglykán, čiže polysacharid. Tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty a spojivových alebo nervových tkanív. Kyselina hyalurónová sa hojne vyskytuje v očnom sklovci, kĺboch a koži.
Taktiež je unikátna v tom, že na seba skvele viaže vodu. Už len táto vlastnosť ju predurčuje na využitie v kozmetickom priemysle. Dokáže toho ale omnoho viac. Bráni vstupu vírusov a baktérií cez bunkové steny a pôsobí protizápalovo. Významne sa podieľa na správnom vzniku a vývoji buniek, podporuje bezjazvové hojenie tkaniva a bol preukázaný tiež jej analgetický efekt. Vďaka viskoelastickým vlastnostiam funguje kyselina hyalurónová v našich kĺboch ako “mazivo” a tlmič nárazov. Tiež je zodpovedná za kvalitu kĺbových chrupaviek. Kyselina hylurónová sa využíva v prvom rade v medicíne a farmaceutickom priemysle pri operáciach očí, kĺbových preparátoch a roztokoch na kontaktné šošovky…
AJ KEĎ SA KYSELINA NACHÁDZA V ŽIVOČÍŠNYCH TKANIVÁCH, NEVYRÁBA SA ZO ŽIADNYCH ZVIERAT ANI ICH ČASTÍ. ZÍSKAVA SA BIOTECHNOLOGICKÝM PROCESOM FERMENTÁCIE Z BUNKOVÝCH STIEN ŠPECIÁLNE PESTOVANÉHO DRUHU BAKTÉRIE.
Vráťme sa ale späť ku kozmetike s kyselinou hyalurónovou. Tým, že na seba vie táto kyselina viazať veľké množstvo vody znamená, že pleť výborne hydratuje a robí ju “šťavnatou”, dokonca vypĺňa vrásky. Pokožka tak získava plnší a pevnejší objem a jemnejšiu štruktúru.
Dajte si ale pozor na kvalitu kyseliny v kozmetických produktoch. Dôležitú úlohu zohráva práve veľkosť molekúl. Vysokomolekulárne, ako z názvu vyplýva, je kyselina s veľkou molekulou, ktorá neprejde do hlbších vrstiev pokožky a pôsobí povrchovo – vyhladzuje drobné vrásky. Čím je teda molekula menšia, tým lepšie sa penetruje do hlbších vrstiev pleti.
Sérum Hyalu je zastúpené aj v produktoch Alissa Beauté. Toto sérum je skvelé nielen v kombinácii s hydratačnými ošetreniami, ale aj pre hojenie miernej formy dermatitídy. Tú si mnohé ženy často spôsobujú neustálym dotýkaním tváre, čím dochádza ku kontaminácii pleti patogénami a baktériami. Aplikácia kyseliny hyalurónovej v našom prevedení je jednoduchá, a to nanesením gélu na dôkladne vyčistenú pleť a jej zapracovanie do pleti. Pridávaním sa myslí ľahké poklepávanie prstami po tvári. Ďalšími možnosťami, kde môžete túto zložku nájsť, je v pleťových krémoch s kyselinou hyalurónovou alebo vo veľmi obľúbených maskách vo forme polmesiačikov, ktoré minimalizujú kruhy pod očami, redukujú vrásky a dokonca sa odporúčajú aj po operácii viečok, ale pozor až po vybratí stehov.
Vyskúšajte účinky tejto molekuly krásy a mladosti. Či už máte problém, alebo si chcete dopriať profesionálnu starostlivosť, v salóne vám isto ponúknu aj ošetrenie kyselinou hyalurónovou.
Zdroj: Alena Šuhajová
Obrázok: Hand photo created by Racool_studio – www.freepik.com
Add Comment