Zázrak s názvom kmeňové bunky
Kmeňové bunky sú základné stavebné jednotky tvoriace nový život. Majú zásadný význam pre obnovu, regeneráciu a zachovanie funkčnosti všetkých častí organizmu.
Ich jedinečnosť spočíva v tom, že majú schopnosť získať vlastnosti akejkoľvek bunky v tele, od červených krviniek až po neuróny. Laicky povedané – jedná sa o bunky, ktoré nemajú žiadnu špecializáciu a slúžia ako ,, zásobáreň náhradných dielov či materiálu ” pre organizmus. Z toho vyplýva, že sú nepostrádateľné pre život a rast, sú schopné opraviť narušené tkanivo a nahrádzajú odumreté bunky. Napríklad obnova našej pokožky je zaistená práve vďaka kožným kmeňovým bunkám.
Je ich niekoľko druhov a ich schopnosti sa líšia v závislosti na spôsobe ich delenia. U cicavcov rozlišujeme dva základné typy:
- multipotentné, môžeme ich tiež nazvať ako dospelé kmeňové bunky, ktoré dokážu vytvoriť veľké množstvo čiastočne príbuzných buniek. Krásnym príkladom je práca multipotentných kmeňových buniek v kostnej dreni, kde je ich výsledkom tvorba buniek, z ktorých sa skladá krv. A alebo už spomínané kožné kmeňové bunky, z ktorých vznikajú epidermálne bunky.
- pluripotentné, tie vedci objavili v rastúcich embryách. Dokážu napodobniť ktorýkoľvek typ bunky z približne 210 typov buniek nachádzajúcich sa v ľudskom organizme.
Z týchto príkladov je zrejmé, prečo sú kmeňové bunky taký zázrak. Ich fascinujúce schopnosti z nich robia dôležitý predmet medicínskeho výskumu. Vďaka nim bude možné liečiť závažné ochorenia, pri ktorých doterajšie postupy zlyhávali. Už dnes sa využívajú na liečbu najrôznejších kožných chorôb, ako napríklad Psoriázy. Skvelé výsledky sa rysujú aj pri liečbe niektorých druhoch alopécie (vypadávania vlasov a ochlpenia). Ich potenciál je ale oveľa väčší.
Spomenuli sme využitie kmeňových buniek pri liečbe kožných ochorení a tu sme už len krôčik od ich využitia v kozmetológii. Medzitým, čo sa v medicíne využívajú na liečbu kmeňové bunky daného pacienta, v kozmetickom priemysle sa využívajú výhradne rastlinné kmeňové bunky. Tie sa získavajú z rastlín, ktoré sú niečím výnimočné alebo prežívajú v mnohokrát veľmi tvrdých podmienkach. Bunkové mechanizmy, nachádzajúce sa v týchto rastlinách, sú nútené zvládať tvrdé podmienky, posilňovať rastlinu a dať jej tak šancu prežiť.
V tomto smere je hojne využívaný Plesnivec Alpský. Táto vysokohorská rastlina naozaj nemá na ružiach ustlané. Musí sa vysporiadať s extrémne náročnými životnými podmienkami. Ďalšou veľmi zaujímavou zástupkyňou rastlinnej ríše v tomto ohľade je veľmi vzácny druh jablone Uttwiler Spatlauber. Bunky tohto stromu dokážu rýchlo zaceliť všetky ,,zranenia”, ktoré jabloň utŕži. Tým zamedzí možnosti vstupu infekcií a škodcov, čo by mohlo byť pre strom devastujúce.
Priaznivé účinky rastlinných kmeňových buniek využíva aj značka Alissa Beauté napríklad v línii Longevity.
Zdroj: Šuhajová Alena
Add Comment